Opublikowano Dodaj komentarz

Tapas – Hiszpańska metoda na małego głoda

Tapas – jak definiuje to pojęcie ‘Hiszpańska Akademia Języka’ – są to małe porcje jedzenia ‘przykrywające’ głód podczas spożywania alkoholu. Tapas pojawiły się w Hiszpanii setki lat temu i do dziś tworzą istotną część hiszpańskiej kultury gastronomicznej.

Pierwotne znaczenie hiszpańskiego słowa ‘la tapa’ to po prostu ‘przykrywka’, która miała zakrywać dzban wina, aby nie wleciał doń żaden ‘nieproszony gość’. Przykrywka ta zrobiona była jednak nie z korka, lecz z plastra szynki czy kiełbasy, a nawet sera zwiniętego w rulon. Kiedy ‘las tapas’ z przykrywki przekształciło się w przekąskę – dokładnie nie wiadomo. Jedna z historii głosi, że stało sie to za sprawą króla Alfonsa X ‘Mądrego’. Król nakazał, by na stołach katalońskich podczas spotkań podawano nie tylko wino, lecz także coś do do jedzenia, spowalniając tym samym upojny efekt działania alkoholu. Najciekawsza wersja historii mówi, że ‘ojcem’ tapas był król Alfons XIII. Pewnego dnia, podczas podróży do Kadyksu, przejeżdżając przez jedną z okolicznych wiosek, Alfons XIII postanowił zatrzymać się w miejscowej gospodzie, gdzie zamówił kieliszek wina ‘jerez’. W chwili podawania trunku, zawiał tak silny wiatr, że kelner zmuszony był przykryć kieliszek czymkolwiek, co miał właśnie pod ręką, a był to w tym momencie…plasterek szynki. Zdziwiony król spytał o przyczynę przykrycia kieliszka, a wytłumaczenie tak bardzo przypadło mu do gustu, że kolejny kieliszek poprosił również z przykrywką, lecz innego rodzaju. Widząc to, inni biesiadnicy zamówili to samo, a za nimi poszła cała Hiszpania… Od czasów króla Alfonsa kultura ‘tapas’ bardzo się rozwinęła, lecz nadal opiera się na tych samych składnikach, takich jak: jak oliwki, suszone owoce, suszona szynka czy ostre kiełbaski. Obecnie tapas podaje się w każdym hiszpańskim barze, a goście nie wyobrażają sobie picia piwa i wina nie przegryzając jednej z tych pyszności.

Jednym z tapas, które z pewnością zachwyci nawet najbardziej wybredne podniebienia, są maleńkie pączuszki ‘buńuelos’, które występują w wielu wersjach – z rybą, mięsem, serem czy warzywami. Poniżej znajdziecie przepis na ‘Pączuszki z serem’. Żeby uświetnić ich smak, zamieszczam przepis na trzy wyśmienite hiszpańskie sosy. Taka przekąska to doskonały dodatek do karnawałowych dań. ˇQue aproveche! (hiszp. ‘smacznego!’)

BUŃUELOS DE QUESO

Składniki (na ok. 16 sztuk):

  • 2 szkl. drobno startego, świeżego sera (najlepiej manchego lub parmezanu)
  • 200 g mąki
  • 2 białka jaj
  • Sól
  • 1 łyżka oregano
  • olej
  • ostra papryka mielona, opcjonalnie

Sposób przygotowania:

W misce wymieszaj mąkę z solą i 50 ml oleju, dodaj starty ser, a na koniec ubite białka jaj oraz oregano (ewentualnie ostrą paprykę, jeśli chcesz by pączki były pikantne). Dobrze wymieszaj. Olej słonecznikowy rozgrzej w głębokim rondlu. Z masy formuj kuleczki, lub porcjując łyżką wrzucaj mieszaninę na gorący tłuszcz i smaż partiami, aż do momentu, gdy pączki będą chrupiące i nabiorą złotobrązowej barwy. Odsącz dokładnie na papierowym ręczniku. Podawaj z sosami, ogórkami konserwowymi, oliwkami etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *