Miejsce

Miejsce

SZKOŁA GOTOWANIA

Instytut Sztuki Kulinarnej to blisko 900 metrów przestrzeni w budynku Składu Bananów, w której możesz uczyć się gotować, przeprowadzać kulinarne eksperymenty, organizować firmowe spotkania i sesje zdjęciowe. Znajdziesz nas w legendarnym Mordorze na Postępu 5.

Nasze 4 studia kulinarne mają różne powierzchnie i różny charakter. Organizujemy kameralne spotkania dla niewielkich grup, większe firmowe eventy i duże imprezy dla 200 osób. Mamy parking, na którym zmieści się 40 samochodów, 5 niezależnych toalet w niepowtarzalnym surowym i naturalnym stylu (jedna z nich jest w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami). W budynku znajduje się centralny zmywak i magazyn, sprzęt nagłośnieniowy. Każde studio wyposażone jest w ekran LCD. 

Studio ISK

Nasze główne studio kulinarne. Otwarta przestrzeń o industrialnym charakterze, zaprojektowana przez Ewę Irzykowską z myślą o ludziach lubiących wygodę i nietuzinkowy design. Projektując to miejsce, chcieliśmy zachować jak najwięcej z charakteru dawnej hali montażowej rowerów Romet, a jednocześnie stworzyć komfortową przestrzeń do realizacji naszych kursów, warsztatów kulinarnych i spotkań firmowych. W Studiu ISK, tak jak w pozostałych pomieszczeniach, poddaliśmy oryginalną betonową posadzkę konserwacji. Dziś stanowi ona piękne wspomnienie po dawnym magazynie. Dominuje tu nowoczesna płyta budowlana, która przełamuje industrialny charakter miejsca, nadając mu ciepły, domowy klimat.

Przestrzeń jest podzielona na 2 strefy: warsztatową, wyposażoną w 7 mobilnych wysp kuchennych z dużymi, wygodnymi blatami pokrytymi specjalnym materiałem produkowanym przy użyciu nanotechnologii (oprócz wzmocnionych właściwości antybakteryjnych i doskonałych parametrów higienicznych jest niezwykle przyjemny w dotyku i estetyczny) oraz jadalną – kameralne miejsce z oddzielną linią stołów, zapewniające komfort osobom spędzającym czas przy wspólnym posiłku. W Studiu ISK używamy specjalistycznych świetlówki graficzne, cechujących się  jednym z najwyższych współczynników oddawania barw. Ich światło nie męczy wzroku nawet przy najbardziej wytężonej pracy.

Instytut_Sztuki_Kulinarnej_kursy_gotowania_warsztaty_kulinarne_lekcje_gotowania_miejsce_img_1

Pracownia cukiernicza

Studio dedykowane kursom i warsztatom cukierniczym. Tworząc pracownię, mieliśmy dwa założenia: stworzyć jak najbardziej profesjonalne warunki pracy dla naszych cukierników przy jednoczesnym zadbaniu o domowy klimat miejsca – kojarzący się z przedświąteczną krzątaniną czy wakacjami u babci. Postawiliśmy na rozwiązania znane ze światowych szkół gotowania – długie przestrzenie wolnych blatów, dwa ciągi kuchenne ustawione w odbiciu lustrzanym i łatwy dostęp do sprzętów kuchennych i cukierniczych, ustawionych na otwartych półkach.

W pracowni znajdziecie też materiały znane z naszych domów – wyspy kuchenne z blatami z dębowej klejonki, klasyczny biały okleinowy blat i oświetlenie z tradycyjnych żarówek halogenowych. Wystrój wnętrz dopełnia słodka ekspozycja surowców i ozdób cukierniczych, wyeksponowana w słojach, przywodzących na myśl starą cukiernię lub spiżarnię. Odrestaurowana szklana witryna, stojąca tu już od 20 lat, obecnie pełni funkcję gablotki na sprzęt. W Końcu wisienka na torcie – nasz ulubiony element: oryginalne lampki w stylu Art Déco z lat 20., umieszczone nad wewnętrznymi oknami wychodzącymi na hol. Okryte przepięknymi, różowymi kloszami w kształcie bezików, oświetlają przestrzeń cukierkowym światłem.

Laboratorium

Nasze najmniejsze studio to miejsce stworzone do pracy, eksperymentów i badań. To tutaj opracowujemy nowoczesne receptury kulinarne, układamy nowe menu i przeprowadzamy badania eksperckie. Minimalistyczny, surowy wystrój ma zapewniać skupienie i spokój, tak niezbędne przy wytężonej pracy. 9-metrowy system wystawienniczy umożliwia kreatywną aranżację przestrzeni na potrzeby sesji zdjęciowych, pokazów kulinarnych czy produkcji programów telewizyjnych.

Laboratorium to także doskonałe miejsce na kameralne spotkanie firmowe. Studio kulinarne wyposażone jest w sprzęt laboratoryjny, odczynniki i utensylia potrzebne do tworzenia potraw kuchni molekularnej, a także wszystkie niezbędne narzędzia do przeprowadzenia tradycyjnych warsztatów kulinarnych.

Studio 200

200m²  kreatywnej przestrzeni do gotowania. We wnętrzu Studia 200 dominują biel i prostota, złamane geometrycznym szaleństwem kolorowych szafek kuchennych zawieszonych nad blatem roboczym. Ten projekt możecie jeszcze pamiętać ze starej siedziby Składu Bananów na Wołodyjowskiego.

Studio 200 powstało z myślą zarówno o naszych warsztatach kulinarnych, jak i o osobach szukających przestrzeni do wynajęcia. Część robocza studia wyposażona jest w 8 dużych, stalowych wysp kuchennych, przerobionych ze stołów warsztatowych. Zastosowaliśmy tutaj takie samo oświetlenie graficzne, jak w Studio ISK. Część jadalna to długa linia stołów oświetlona wykonanymi przez nas w duchu DIY lampami z oryginalnymi abażurami z kolorowych kubłów. Dla gości przygotowaliśmy też klimatyczną strefę relaksu i garderobę.

Instytut_Sztuki_Kulinarnej_kursy_gotowania_warsztaty_kulinarne_lekcje_gotowania_separator_1_v2

Sklep

W budynku Składu Bananów znajduje się także sklep Masala Smaki Świata. To tu, w delikatesach z produktami z każdego zakątka globu, nasi goście po ukończonych warsztatach uzupełniają swoje domowe spiżarnie.

Na sięgających aż pod sufit pólkach Masali znajdziecie oryginalne przyprawy, egzotyczne zioła, warzywa i owoce, niezliczone ilości sosów, olejów i past, a także inne składniki, których używamy na naszych kursach. Uważajcie, to miejsce wciąga!

Instytut_Sztuki_Kulinarnej_kursy_gotowania_warsztaty_kulinarne_lekcje_gotowania_miejsce_img_2

Instytut_Sztuki_Kulinarnej_kursy_gotowania_warsztaty_kulinarne_lekcje_gotowania_miejsce_img_3

Gospodarstwo

Kilka lat temu postanowiliśmy, że będziemy karmić uczniów naszej szkoły wyłącznie zdrowym i dobrym produktem. Marzyliśmy o miejscu, które da nam taką możliwość. Stworzyliśmy więc Mrzonki – biodynamiczne permakulturowe gospodarstwo pomocnicze Instytutu Sztuki Kulinarnej.

To właśnie stamtąd pochodzą sezonowe owoce, warzywa i zioła, których używamy na naszych warsztatach. Stamtąd mamy też jajka od szczęśliwych kur i przetwory zrobione zgodnie z przepisami naszej Babci – dobrej wróżki tego miejsca. Nasi goście mogą je kupić w sklepie Masala.

Ogród

Tuż obok budynku Składu Bananów, na poprzemysłowym gruzowisku, stworzyliśmy miejski ogród. Zrekultywowana hałda toksycznych odpadów zamienia się w magiczny las, urban łąka zachęca do relaksu, a co najlepsze – zamieszkały tu pszczoły. 

To przestrzeń, w której odbywają się letnie kursy z grilla, plenerowe warsztaty i imprezy. Możesz zorganizować tu piknik, warsztaty kulinarne, spotkanie w niezobowiązującej atmosferze.

Instytut_Sztuki_Kulinarnej_kursy_gotowania_warsztaty_kulinarne_lekcje_gotowania_miejsce_img_5

Postępu 5

Projekt Postępu 5 to nowe miejsce na kulturalno-kulinarnej mapie Warszawy. W poprzemysłowej opuszczonej przestrzeni stworzyliśmy tętniące życiem miejsce, w którym możesz jeść, uczyć się, odpoczywać, dobrze się bawić i robić zakupy.

Postępu 5 to Instytut Sztuki Kulinarnej i delikatesy Masala, ale też świetne knajpy, miejski ogród i klubokawiarnie na wieczory. Organizujemy też targi, wystawy, duże plenerowe imprezy.